Энтомологический препарат бракон (Habrobracon hebetor Say.) — эффективное средство защиты растений от вредителей

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

О.Д. Молчанова, І.А. Моторко, А.Д. Барабаш // Аграрна наука — виробництву. – 2012. – №2. – С. 15.      

Ентомологічний препарат бракон (далі за текстом – бракон), використовують для біологічного захисту польових та овочевих культур від шкідників. Бракон – гусеничний паразит комплексу совок (мальвової, капустяної, бавовняної), стеблового метелика та інших шкідників (усього понад 60 видів гусениць лускокрилих).

Самки бракона проколюють яйцекладом покрив гусениці фітофага – шкідника, вводячи до неї токсин, який призводить до припинення харчування і загибелі жертви. Після паралізації самка вибірково відкладає яйця на знерухомлених гусеницях.

Самки бракона володіють високою пошуковою активністю при пошуку жертви-фітофага для її паралізації та подальшого розмноження. Комахи здатні летіти на велику відстань.

Ентомологічний препарат бракон виготовляється у зручній для споживача формі — солом’яних брикетах, які є життєвим простором для розвитку бракона і, водночас, пристроєм для його розселення в агроценозах.

Розселення здійснюється в ювенальній стадії комахи (лялечки), яка є найбільш стійкою до негативних факторів навколишнього середовища, на відміну від звичайного способу розселення в стадії імаго. Такий спосіб розселення дозволяє відмовитись від використання для розселення бракона скляної і будь-якої іншої тари, що засмічує довкілля. Крім того, брикети зручні для транспортування.

При розрахунку кількості бракона, необхідної для розселення на один гектар площі посіву культури, слід враховувати, що одна самка вражає до 40 гусениць, а співвідношення самок та самців у товарній продукції становить 1:1. Для захисту одного гектару від шкідників використовують два брикети з лялечками.

Кількість гусениць шкідника залежить від фітосанітарного стану поля, густоти стояння рослин та погодних умов. Сумісне використання трихограми та бракона дозволяє підняти ефективність захисту рослин до 75-80 % за рахунок послідовного ураження шкідника на стадіях яйця та гусениці.

Спосіб розведення та розселення бракона захищено патентом № 83953 опубл.26.08.2008 «Пристрій для розведення та розселення комах-ентомофагів».

Запропонований ентомологічний препарат та спосіб його розселення пройшли виробничі випробування в ТОВ «Інвестагропром» в Черкаській обл. на ділянках кукурудзи (до 25 га) та впроваджені в господарствах Одеської обл. та АР Крим.