Влияние климатических факторов на целевые показатели перспективных био препаратов

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Л.Л. Лобан, О.О. Кузьменко, Ю.М. Сметана, І.М. Пестієнко // Аграрний тиждень. Україна. – 2014.-С. 41.

Для успішного виконання програм, які стосуються застосування біопрепаратів при захисті рослин від хвороб і шкідників, актуальними є дослідження щодо визначення біологічного потенціалу і адаптивних процесів пристосування штамів-продуцентів до різних кліматичних факторів. Для більшості мікроорганізмів, які є діючими чинниками в біопрепаратах, характерною є життєва схема, залежна від різних абіотичних факторів, ключову роль при цьому відіграє температура навколишнього середовища.

В умовах науково-дослідного сектору мікроорганізмів ІТІ «Біотехніка» досліджувався вплив кліматичних факторів, які відрізняються від оптимальних, на біологічну активність біопрепаратів – Гліокладину, Флуоресцину та біштамових бакпрепаратів: Трихопсину № 1, Трихопсину № 2, що одержані на основі колекційних штамів (відповідно): Gliocladium virens шт. G. v.-30 (G. v.), Pseudomonas fluorescens шт. 2 (P. f.) та Trichoderma viride шт. М-10 (T. v.) + Pseudomonas aureofaciens шт. 2687 (P. a.).

Для дослідження біологічної активності вищезазначених біозасобів були застосовані штучні кліматичні фони від 5 ºC до 35 ºC з інтервалом в 5 ºC і комплекс домінуючих фітопатогенів: Alternaria alternate (A. a.), Botrytis cinerea (B. c.), Fusarium moniliforme (F. m.), Fusarium oxysporum (F. o.), Fusarium graminearum (F. g.), Sclerotinia sclerotiorum (S. s.), Bipolaris sorokiniana (B. s.), Erisiphe ssp.

Встановлено, що біштамові препарати Трихопсин № 1 і Трихопсин № 2, які відрізняються часом, затраченим на їх біосинтез, можна застосовувати проти фузаріозів, сірої гнилі плодово-овочевих культур, чорного зародку зернових і гнилей (кореневих і білої) в температурних діапазонах від 5ºC до 30ºC. Тобто, діючі чинники біштамових препаратів (Трихопсин № 1 і Трихопсин № 2) за рахунок адаптивних механізмів легко пристосовуються до температур, які відрізняються від оптимальних (24ºC – 29ºC) і можуть пригнічувати шкодочинні об’єкти в широкому діапазоні температур від 5ºC до 30ºC.

В той час, як Гліокладин проявив себе малоактивним в інтервалі від 5ºC до 15ºC, але з підвищенням кліматичних чинників, тобто, при 20ºC і 25ºC, інтенсивно пригнічував фітопатогени.

При моніторингу біологічної ефективності бактеріального препарату Флуоресцин відносно домінуючого комплексу фітопатогенів в інтервалі температур від 5 ºC до 20 ºC результативність була низькою, але з підвищенням температурних фонів від 25 ºC до 35 ºC біологічна активність Флуоресцину реєструвалась на рівні 100 % щодо агресивних фітопатогенів, які були застосовані нами в якості тест-об’єктів.

Отже, технологічні прийоми впливу температурних факторів на ефективність біопрепаратів підтвердили, що нестандартні температури, які відрізняються від оптимальних, не завжди можуть впливати на господарський ефект і результат, що прогнозується.